VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time | Archives: 1234 ]


[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Date Posted: 00:38:17 09/03/10 Fri
Author: Linda
Subject: Att få slita lite för sin belöning .....

Efter ett x antal års tävlingskurser samt privat träning både med våra uppfödda hundar samt träningsgruppars hundar så ser man genom gående över allt röda trådar med hur vi "arbetar " med våra hundar på planarbete dvs då vi beträder en appell plan. Tar man sedan ut många av dessa hundar på tävlingsdagen så "håller " de inte ens i närheten av samma glädje ,fokus & vilja att bjuda som då man ser dem på träning .

jag tycker väl egentligen inte det är ngn "nyhet" uttrycket "man måste lära sig träna som man vill tävla för att hunden ska känna trygghet & därmed också vilja bjuda på samma energi som på träning. Vi pratar om det ofta men frågan är hur många av oss som sätter in det i praktiskt arbete?

Efter årets SM så står jag i sådan fruktansvärd beundran över ngr ekipage som där var med . Efter att nu ha tävlat ngr år & även sett ngr SM så var EN del av mitt mål med detta årets SM att verkligen studera för att nu i efter hand knyta i hop säcken med alla intryck man får. Några av de största områdena som verkligen stod klart efter detta årets SM är:

* Många ,många av dessa hundar ser ingen skillnad på om det är ett träningspass eller om det är tävling å nu i detta fall snackar vi inte om en vanlig SBK tävling med 4-5 st som publik :))) Naturligtvis är det så att de olika förarna framförde sina hundar på olika vis ,gav olika belöningar ,hjälper beroende på VAD för hund de har i kopplet . JUST DENNA bit missar vi också ofta - vi tränar momentlära men vi ser inte hunden. Vi bygger sällan kedjor där förväntningarna skapas & hunden lär sig hålla ut för att i 4.e .8:e eller 1:a länken få belöningen ,den ska aldrig veta NÄR men från min sida finns det ALLTID ett LÖFTE till min hund om belöning -en av de viktigaste bitarna då det kommer till tävling. Jag skapar retningar/signaler på träning som jag länkar i hop med en belöningsform - endera på träning får den hela länken dvs FÖST min röst sen min kropp & sist förstärkningen ELLER så får den endast de två första & förstärkning utebliver tills 4:e eller 5:e momentet DÅ PANG .

har man en PLAN ,en kedja & kopplar detta till hur eller om det överhuvudtaget skulle funka på tävling då tror jag vi hade haft betydlig stor skillnad i hundar som går ned sig på tävling. Nu ser verkligheten annorlunda ut :)) Vi har sällan planer ,vi går ut på planen & belönar hej vilt & utan att vi tänkt på det så har vi på en grisblink skapat en beroende hos hunden - vi lär den ej hålla ut ,att kämpa lite för bekräftelsen & trotts att våra hundar MÅNGA gånger ligger i otroligt fin förväntan så tas dessa tillfällen sällan tillvara i form av att pressa hunden till ytterligare en högre nivå . varför tror ni att många slutar runt 6½ - MAX 8 i betyg på tävling ?? Ser man till dessa hundars träning i vardag så är det ofta så att de lärt sig att prestera som MAX 8 mer behöver de ej göra .På tävling då belöningar försvinner ,nervositeten kryperinpå då sänks hunden ytterligare ...

* På Sm nu la jag märkte till en del saker då jag ser endast till hundarsnas mentala bitar samt hur de framförs. Eftersom det nu är rottweiler jag själv kör så vill jag gärna med det jag ser sätta in på just denna ras. När jag tänker till de hundar jag själv haft & har samt de jag hjälpt så finns där en genomgående röd tråd vilket jag verkligen på ngt konstigt vis fick bekräftad genom årets SM. Många av de hundar som gick där fick verkligen kämpa lite extra för att få en LITEn bekräftelse på att det de gjorde var bra- ser jag då till rottweilern så ser man oftast tvärtom ,föraren kämpar sig blå ,är aktiv så man skulle kunna tro det finns myror därunder i hopp om att hålla sin hunds gnista vid liv .Till en början finner hunden detta roligt den tas till en "bra" nivå för inlärning & för förväntan ,tiden går & på vägen så ser träningen ut på detta vis ,hunden har lärt sig vad den behöver prestera ,den har också lärt sig att då den blir lite trött ,seg då höjjs matte/husse ytterligare ett snäpp i leken . Beroened nu på vad för hund vi har så ser framtiden olika ut MEN många av våra rottweiler har i detta läge på denna nivån egentligen redan tröttnat - de är spyfärdiga på fjäsket & engagemanget från matte/husse. Hunden har fått så stor mängd av belöningen så den inte längre är attraktiv i hundens ögon .

redan kvällen efter Sm då vi kom hem så tog jag tag i mina egna områden för att i praktiken se om jag hade ngn förnuftig tanke bakom min ångande hjärna med nya ideer:) Ett ex är lilla Inez - i alla år har jag stångat mig blodig över "här" ,alltså vid sidan. Gick igenom hur jag egentligen gjort & fann att jag gjort om och gjort om .Inez vill GÄRNA gå HÄR där hon vill framför allt då jag använder detta kom då vi är på väg till ngt som för henne är SUPER roligt. Då hon gått för långt från mig har jag sagt barskt åt henne ,hon hoppar in till sidan där har jag belönat genom min röst BRA -PANG säger det då så är hon därute igen :)) bekräftelsen på det PYTTE lilla hon gorde bra kom direkt & egentligen HUR BRA var det ?? SÅ NU sa jag HÄR gick mot uppletande rutan ,hon gick frammför mig ,jag gick fram till henne ,tog tag i henne & läste en obehaglig ramsa :)) vände på klacken och med högt ,stolt huvud sa jag HÄR igen sedan trampade jag på med en bestämnd ton & UTELÄMNADE mitt BRA -nu skulle hon bannemig få kämpa lite å som hon blev ...nu såg jag verkligen effekten av att inte ständigt för hunden påpeka allt det lilla den gör bra som egentligen inte var så bra. I starten förväntade hon sig att braet skulle komma & ju längre vi gick ju mer kämpade hon för att visa att hon verkligen var förtjänt av ett bra:)) Lite nonchalant då vi kom fram sa jag bra & HON var på väg av glädje krypa ur skinnet & dessutom stannade hon fjäskandes vid min sida?! För mig är detta ett prakt exempel på hur VI som förare kämpar oss blåa för att hunden ska uppskatta oss & våra belöningar & många gånger är vi inte ens nöjda!? I detta fallet kunde jag ge en liiiten belöning & responsen var tillgivenhet & förhöjd aktivitet samt en frågan från hunden vad vi ska göra NU ! Precis detta söker jag på tävling . En hög aktivitet & en hund som kommunicerar med mig & inte publiken ,gräset ,annan hund...En hund som genom kravställning satts in i koncentration för att då den gjort bra få sin muntliga beröm. Hade jag i detta läget överöst Inez med beröm för det ganska så lilla hon gjorde så hade hon visst blivit tokglad men sedan då är det på ngt vis så med rottweilern att vi omedvetet släpper så MKT på spänningen så hunden blir genom våra många & långa belöningar URLADDADE - de blir liksom klara , de har fått dosen de söker med bekräftelse från oss för ngr veckor frammåt & kan nu gärna ägna sig åt att nosa ,springa till ngn annan eller helt enkelt i resterande av momenten prestera utan laddning i kroppen.

I många av våra grannländer & längre bort med så lever ej hundarna i husen ,de lever oftast i hundgårdar & tas ut för arbete - detta disskuteras ofta & visst finns det många områden för dessa hundar som blir mindre tillfredställda & man fram för allt har mindre kännedom om .MEN ett område jag tänk på ofta är att dessa hundar oftast presterar otroligt bra ,de har en otrolig engeri genom ett helt program- visst ligger det MÅNGA bitar bakom detta som är anledningar till varför de arbetar som de gör .MEN EN av dem tror jag är hur de lever ! De får sällan i vardagen eller i hemmet bekräftelser på hur gulliga ,pluttiga soffhundar de är som älskar att käka praliner. I arbete får de sin bekräftelse på hur bra de är men de får minnsan kämpa för det :) De åtrår sina förare /ägare kanske lite extra just det träningspasset eller den tävlingen -inte konstigt det om hunden suttit ensam i en hundgård hela dagarna.

Nu menar jag absolut inte att ni ska bygga hundgårdar allihopa där de får sitta under vintern :)) Men kanske ska vi som har hundar som "lätt" & kanske snabbare än andra,blir trötta på att samarbeta , se till hur vi lever med dem. En hund som är trygg ,har mindre följsamhet & en lägre anpassningsförmåga = ej så snabb startad, som hela dagarna får vara med ,ligger i soffan/sängen på natten & får vara i centrum - varför ska den prestera på TOPP då kvällens träningspass kommer med lite MINDRE belöningar än efter varje moment? den har ju fått sin överdos av socialisering :))

Lite tankar från mig efter årets SM som var en otrolig show att se & som sagt så var det många hundar som säkerligen trodde detta var ett helt vanligt träningspass men matte ordnat lite extra publik men vad gör det för hunden om den känner igen allt annat ?

Linda

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Replies:



Post a message:
This forum requires an account to post.
[ Create Account ]
[ Login ]
[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT-8
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.