VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Contact Forum Admin ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time ]
Subject: Г. МАКАРЕНКО Українській мові — другорядну роль?


Author:
Слово
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 07:48:07 06/06/03 Fri

Гарій МАКАРЕНКО
Українській мові — другорядну роль?

До Верховної Ради подано кілька проектів закону про реґіональні мови. більшість із них передбачають надати російській мові статус державної. І тоді в Україні буде двомовність.
Але ніхто не пояснив, що це буде означати на практиці. На мою думку, це коли всі знають дві мови. Громадянин у Харкові, Донецьку і навіть в Одесі може звернутись у державні установи українською. А якщо людина не знає і не хоче знати державної, української, мови, то відповідь одержить від державного чиновника російською. Нині у нас українська мова — державна. Але російськомовне населення і гадки не має вчити і послуговуватися українською. За деяким винятком. А вже коли російська мова стане другою державною, то нікому з російськомовного населення не буде стимулу вчити українську. Прикриватимуться законом про двомовність. Висновок: українці будуть змушені знати дві мови, щоб порозумітись з росіянами. Російськомовним громадянам достатньо знати тільки російську, щоб комфортно почуватися в Україні.
Потрібно узаконити Європейську хартію реґіональних мов. Вона закріпить положення, за яким, якщо в реґіоні проживає 20% іншомовного населення, то ця меншина має право на освіту, навіть вищу, своєю мовою.
Уявіть місто в Україні. У ньому 80% українців, 20% росіян чи євреїв, чи молдаван. У місті є інститут. І коли ці 20% громадян іншої національності побажають, то викладання у цьому інституті повинно вестись російською чи іншою мовою. Або створювати ще один інститут для національної меншини. Це складно. Простіше змусити українців вивчити мову меншини, щоб одержати вищу освіту в цьому вузі. І ніякі посилання українців на їхні права одержати освіту українською мовою згідно з Конституцією, законами України до уваги не прийматимуться. Бо міжнародна хартія має вищий статус, ніж національні закони. Чи це справедливо стосовно українців? І чи не перегнули палку держави Європи? Ні! Вони спочатку вирішили національні проблеми. А згодом прийняли Хартію реґіональних мов. Чомусь в Україні забули, що майже всі країни Європи мононаціональні.
А національні меншини справді там маленькі. І в багатьох країнах Європи цю Хартію практично використати неможливо. Не набереться у цих країнах 20% національних меншин.
Згадаймо, коли розвалились французька та британська колоніальні імперії, громадяни колишніх колоній одержали рівні права із французами, англійцями. І захотіли стати повноправними громадянами Великобританії, Франції.
Франція одразу ж прийняла закони, які ставили перепони перед громадянами колишніх колоній (Алжиру, наприклад), в їх намаганнях поселитись у Франції.
Англійці проголосили, що не хочуть щоб їх нація з білої перетворилась на чорну, коли до них масово почнуть переселятись чорношкірі жителі колишніх колоній. І теж прийняли аналогічні жорстокі, майже расистські, іміґраційні закони.
Весь світ критикував французів та британців. Але вони зробили свою справу. А згодом прийняли Європейську хартію реґіональних мов. Але у Франції французів 82,7%. А друга за величиною нація — ельзасці становить тільки 4% населення Франції.
В буклеті «Германия. Страна представляется», який випустило Відомство преси та інформації ФРН у 1991 р. зазначено, що у ФРН живе тільки дві національні меншини: 100 тис. лужицьких сербів і близько 50 тис. данців. Турки, вихідці з колишньої Югославії та інші прибулці вважаються іноземними громадянами. І не підпадають під дію вищезгаданої хартії.
Часто згадують Швейцарію, де три державних мови. Але забувають, що не існує швейцарської нації, швейцарської мови. І в країні кожний громадянин вільно володіє двома-трьома мовами: французькою, німецькою, італійською та ще англійською для обслуговування іноземних туристів. В Україні ж російськомовне населення у більшості не бажає вивчати і вживати при потребі українську.
А в Європі? Яким своїм меншинам можуть надати право відкрити свої інститути ці країни? Адже їх титульні нації становлять 98—99% від усього населення.
Складається враження, що Європейська хартія реґіональних мов складена тільки для України. І у разі її прийняття процес відродження української мови в Україні буде загальмовано. Або й зовсім зупинено.
Чи врахують це депутати Верховної Ради України?

„Українське слово” №12(3168) Київ

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Post a message:
This forum requires an account to post.
[ Create Account ]
[ Login ]
[ Contact Forum Admin ]


Forum timezone: GMT-8
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.