VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Post a new message ] [ Search | Check update time ]
Subject: Re: Kauneus


Author:
Saaga
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 09:57:10 06/27/01 Wed
In reply to: Eleya 's message, "Kauneus" on 10:39:52 06/25/01 Mon

Kas, on olemassa ulkoista kauneutta, ja on olemassa sisäistä kauneutta. Kaksi vallan eri aisaa, ja siksi niistä pitäisikin käyttää kahta vallan toisistaan poikkeavaa nimitystä. Näin ei kuitenkaan ole, ja olmme kauneuden loukussa :)
HENKILÖKOHTAISESTI sanon, että vaikka hyvännäköistä ihmistä on mukava katsella, se ei todellakaan pelkästään riitä. Ja lisäksi minun ulkoinen kauneusihanteeni eroaa melkoisesti mallitytöistä,- ja pojista.
Tuokin ulkoisen kauneuden arvostamisen asenne laimenee ja poistuukin iän myötä, suurimmalla osalla ainakin. Sitä oppii, että pelkän ulkonäön takia ei ketään jaksa, jos luonne on jotain ihan muuta.
Olen arvioinut ihmisten ulkonäköä, kyllä. En usko ettei kukaan sitä koskaan olisi tehnyt, sillä se on alitajuista, ellei tiedostettua. Koska ulkoinen vaikutelma on se asia, johon ihmisessä ensimmäisenä huomionsa kiinnittää, ellei henkilöä tunne. Tiedättehän, ystävätkin näyttävät itsestä erilaisilta kuin tuntemattomien mielestä - saati sitten oma pärstä siellä peilissä, hyvänen aika!
Mutta ratkaisevaa onkin, paljonko antaa ulkonäköfriikkien määräillä ihanteitaan. Minun rakkaani tulee olla ihana ja mahtava, rakkauteni arvoinen ja toisinpäin - kaikki muu on ekstraa, mukaanlukien ulkonäkö, eikä saa ratkaista mitään.
Oikeastaan on hassua puhua tästä asiasta, koska jokainen kohdallaan tulee kyllä tajuamaan, ettei pelkkä kuori riitä, vaikka mukavannäköinen olisikin. Ulkonäkö on ihan kiva juttu. Siinä se.
Ja mitä näihin jokanaisen ulkonäköä arvosteleviin miehenpuoliin tulee.. noh, jotkut luulevat että heillä tosiaan olisi valinnanvaraa ;)

muttamutta, saarna ohi, Saaga poistuu.

*niiaus*

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]


Post a message:
This forum requires an account to post.
[ Create Account ]
[ Login ]

Forum timezone: GMT-8
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.