VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 123456 ]
Subject: Re: kauanko yksin?


Author:
rauni eloranta
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 10:22:54 06/10/03 Tue
Author Host/IP: 62.78.193.133
In reply to: veli-pekka suuronen 's message, "Re: kauanko yksin?" on 09:59:42 06/10/03 Tue

Minäkin tähän vielä kirjoittelen tästä yksinolosta, että kyllähän toisesta koirasta on niille jonkinlaista seuraakin. (mun veljeni sanoo aina, että kun otat villakoiran niin ota kaksi kerralla),mutta jättäkään vaikka radio auki niin ehkä siitä olisi vähän seuraa koiralle. Mun omat ronttini ovat nyt oppineet sellaisiksi, että ei jäätäisi vähäksikään aikaa yksinään vaikka ennen olivatkin työpäivän yksinään (silloin kun olin vielä työelämässä), niin nyt sitten ulvotaan heti kun jäädään yksinään, vaikka onkin monta koiraa. Ett kaikkeen ne näköjään tottuu. Opettakaa että ne saa käydä vaikka vessassa tekemässä tarpeensa paperille jos hätä tulee, niin ei halkea koko koira, jos joutuu olemaan kauan yksin.

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> [> [> [> Subject: Yhdessä yksin?


Author:
Annikki Verkkoniemi
[ Edit | View ]

Date Posted: 10:45:53 06/10/03 Tue
Author Host/IP: 80.222.78.251

Liian pitkä pidätysaika on ainakin tutulla mäyräkoiralla johtanut virtsarakon laajentumaan, mikä vaatii lääkärin hoitoa. Tässä mielessä on hyvä jos koira ei ole ihan kokonaan sisäsiisti, kuten minun vanha urokseni. Nuori narttu sensijaan pidättelee vaikka kuinka pitkään.

Kyllä kaiken järjen mukaan saman perheen koirat muodostavat lauman. Kun laumanjohtaja on pois tai muuten passivinen koiriin nähden (esimerkiksi istuu tietokoneen ääressä), koirat tietenkin lepäävät, koska pomo "määrää" mitä milloinkin tehdään. Vaikka ne eivät touhuisikaan yhdessä, jakavat ne saman tilan ja ovat hyvin tietoisia toistensa seurasta. Tällöin laumanjohtajan poistuminen ei merkitse samalla koiran eristämistä. Tähän perustan mielipiteeni, että useampi koira on parempi kuin yksi, jos se joutuu viettämään päivät omin päin.
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Yhdessä yksin?


Author:
Liisa Saarinen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:50:43 06/12/03 Thu
Author Host/IP: 81.197.3.40

Kyllä meilläkin koiralle paljon seuraa samanikäisestä kissasta on. Ne leikkivät ja nukkuvat poissaollessani ihan niinkuin muutenkin. Lisäksi minulla on käynyt uskomaton tuuri:asumme paritalossa ja naapurini on aivan ihana(omistaa myös 2 koiraa) ja on valmis päästämään koiruuden pissalle takapihalle(meillä on yhteinen rajattu takapiha kolmikolle) milloin vain, joten minulla on turvallinen olo eläintenpuolesta vaikka joskus joutuisinkin jostain syystä olemaan pidemman ajan pois kotoa.
[> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Yhdessä yksin?


Author:
Rejia Ahjokivi-Reen
[ Edit | View ]

Date Posted: 07:55:50 06/13/03 Fri
Author Host/IP: 192.100.124.219

Annikki kirjoitti:
"Ne leikkivät ja nukkuvat poissaollessani ihan niinkuin muutenkin."

Mistä tiedät että ne näin toimivat poissaollessasi eivätkä odota emäntää kotiin ihan vain nukkuen...? ;)
Kuten kerroin, meillä on kuvattu ja nauhoitettu koirien puuhastelut päivän aikana. Eivät todellakaan leiki keskenään vaan nukkuvat suurimman osan päivää.
Meillä se touhottaminen ja leikkiminen, myös yhdessä, alkaa vasta sen jälkeen kun me olemme tulleet kotiin.

Tuosta yksinolosta sen verran että kyllä minullakin joka kerta on hieman huono omatunto kun koirat jäävät työpäivän ajaksi yksin. Onneksi miehellä on viikon aikana 1-2 vapaapäivää ettei tämä yksinolo olo jokapäiväistä.

Reija
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Väärä lainaus


Author:
Reija Ahjokivi-Reen
[ Edit | View ]

Date Posted: 07:58:17 06/13/03 Fri
Author Host/IP: 192.100.124.219

Lainaus oli tietenkin Liisan, eikä Annikin kirjoituksesta. Anteenksi huolimattomuuteni. ;)

Reija
[> [> [> [> [> [> [> [> Subject: Re: Yhdessä yksin?


Author:
Liisa Saarinen
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:20:51 06/13/03 Fri
Author Host/IP: 81.197.4.151

Me emme ole nauhoitelleet emmekä kuvanneet, mutta tiedän, että ne ovat juosseet "littaa" siitä kun matot on rullalla ja leluja pitkin poikin lattialla. Lisäksi naapurini on kertonut kun on käynyt päästämässä Oonaa pissalle, että täysi touhu on ollut päällä. Totta on myös se, että hyvin paljon ne nukkuvat poissa ollessani. Oonalla kun on muutenkin tapana torkkua päiväsaikaan enemmän kuin illemmalla, riippumatta siitä, olemmeko kotona vai emme.
Luultavasti tuo touhuaminenkin on aika yksilöllistä, mutta kuten joku jo aiemmin totesikin, kyllä eläin varmasti varsin tietoinen muiden läsnäolosta on, vaikkei leikki maistuisikaan.



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.