VoyForums
[ Show ]
Support VoyForums
[ Shrink ]
VoyForums Announcement: Programming and providing support for this service has been a labor of love since 1997. We are one of the few services online who values our users' privacy, and have never sold your information. We have even fought hard to defend your privacy in legal cases; however, we've done it with almost no financial support -- paying out of pocket to continue providing the service. Due to the issues imposed on us by advertisers, we also stopped hosting most ads on the forums many years ago. We hope you appreciate our efforts.

Show your support by donating any amount. (Note: We are still technically a for-profit company, so your contribution is not tax-deductible.) PayPal Acct: Feedback:

Donate to VoyForums (PayPal):

Login ] [ Main index ] [ Search | Check update time | Archives: 1234[5]6 ]
Subject: Re: Toyvillakoira pentu 10 vko ei pidä harjauksesta


Author:
Anne Helin
[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]
Date Posted: 11:22:36 11/29/02 Fri
Author Host/IP: 212.246.94.182
In reply to: Outi Tenho 's message, "Re: Toyvillakoira pentu 10 vko ei pidä ollenkaan kampauksesta/harjauksesta/karstaamisesta?" on 10:39:51 11/29/02 Fri

>Vähän siis veikkaisin, että otteesi ovat aivan väärät
>ja pentusi itkee kauhusta:-o.

Mitkä siis ovat OIKEAT otteet?

>Karstaa käytetään villakoirien turkin oikomiseen pesun
>yhteydessä

Käytätkö karstaa ennen vai jälkeen pesun (kuivauksessa)?

>Ja ei sylissä vaan pöydällä.<

Miten saat kääpiöpennun pysymään pöydällä?
Minulla on ainakin vain kaksi kättä, toisella pitelen pentua (ettei putoa pöydältä) ja toisella yritän harjata! Olenkin harjannut pennun lattialla istuen, pentu reisien välissä/päällä. Kylkeä käännetään ja harjataan järjestyksessä, sujuu jotenkuten. Harjaus on kuitenkin "kivuton" hoito. (Harjaa täytyy näykkiä ja purra, kielto ei tehoa kuin hetkeksi.) Käsiä on kuitenkin minulla liian vähän.

>Pentusihan oppii nyt tilanteen tunnelman...
>Millaisen tilanne tunnelman opetat -
>alistumisen vai nautiskelun

Kerropa meillekin, miten saat pennun nautiskelemaan harjauksesta, pesusta, trimmauksesta (kun ei pysy paikallaan hetkeäkään!)

>Meillä hoitotoimenpiteiden harjoittelun yhteydessä
>luodaan yhden elämän pituinen molemminpuolinen
>luottamussuhde :-). Harjaamiset, pesut ja trimmaukset
>sun muut kynsien ja hampaiden hoidot ovat meidän
>koirille iloinen etuoikeus.
>t.Outi

Oi Outi, missä sinulla on tuo taikasauva, jolla saat kaiken tämän aikaan? Ollapa meillä muillakin tuo maaginen kosketuksen taito!

Rauhallisemman keskarini jälkeen kääpiön hoito ei ole yhtään helpompaa! Miten Duracell-pupusta saa patterin pois hoidon ajaksi? (meillä siis jatkuu tahtojen taistelu, olen vielä kuitenkin voiton puolella) Hyviä vinkkejä otetaan vastaan!

Anne + poika alle 5 kk

[ Next Thread | Previous Thread | Next Message | Previous Message ]

Replies:
[> [> [> Subject: Re: Toyvillakoira pentu 10 vko ei pidä harjauksesta


Author:
Outi Tenho
[ Edit | View ]

Date Posted: 11:32:18 12/02/02 Mon
Author Host/IP: 213.28.131.218

Hei Anne!
Osallistuin keskusteluun, koska mielestäni on kyse vakavasta lemmikkieläimenpitoon liittyvästä periaatteellisesta kysymyksestä.
Minä toimin koiran kanssa noudattaen mm. seuraavia sääntöjä:
- En vaadi koiralta suoritusta, mitä en sille ole opettanut.
- Opetan koiralle kokonaisuudet pieniin osiin pilkottuna (Esim.Jotta voin hoitaa koiraa pöydällä, on se ensin opetettava olemaan pöydällä.)
ja seuraavia mm. faktoja:
- Suora fyysinen uhka ja pakotteet nostavat koiran stressitason niin korkeaksi, ettei oppimista voi tapahtua.
- Minulla ei ole oikeutta eikä halua uhata itseäni fyysisesti kymmeniä kertoja ja henkisesti satoja kertoja pienempää olentoa.
Ikäväkseni olen koulutusohjaajana saanut usein todeta, että ihmiset ovat kärsivällisiä ja uhrautuvaisia, mitä tulee koiralle uuden asian opettamiseen, mikäli saavutettava taito on tulevissa kilpailutilanteissa pisteillä mitattavissa, mutta lapsellisen kärsimättömiä ja vaativia, jos koiralle opetettava asia liittyy arkielämään.
Koiramme-lehdessäkin hiljan mainittu ihmisten osaamattomuus leikkiä koiransa kanssa ei mielestäni ole yhtä suuri ongelma, kuin kyvyttömyys rauhoittaa koiraa ja ihan konkreettisesti koskea koiraan. Hierominen on lääppimistä, kutittelu nipistelyä, taputtelu läpsimistä jne.
Koirankäsitelytaito on harjoiteltavissa oleva taito kuten mikä tahansa muukin taito. Koirankäsittelyharjoituksista yksi antoisimpia on koiran viretilan nostaminen ja laskeminen 3-5 minuutin jaksoissa sarjana. Suosittelen lämpimästi ja saat varmasti yksilöllisen vastauksen kysymykseesi

>Mitkä siis ovat OIKEAT otteet?

Olit myös kiinnostunut missä vaiheessa käytän karstaa,

>Käytätkö karstaa ennen vai jälkeen pesun
>(kuivauksessa)?

mutta tein mielestäni selväksi sen, että MINÄ luopuisin karstasta 10-viikoisen toyn, joka käsitykseni mukaan karstaa pelkää, hoidon harjoittelu vaiheessa. Perustelen tätä hieman tarkemmin:
Koirilla on tapana keskittää kauhuuntumisensa tai muun ei toivotun käyttäytymisen esineisiin, jota ihmiset käyttävät. Eli sama ihminen saa esim. konettaa koiran kuonon koneella A, mutta ei koneella B, jonka koira on aiempien kokemustensa perusteella määritellyt vaaralliseksi.
Pyydät minulta,
>Kerropa meillekin, miten saat pennun nautiskelemaan
>harjauksesta, pesusta, trimmauksesta (kun ei pysy
>paikallaan hetkeäkään!)
mutta tähän minulla ei ole vastausta, koska ei ole olemassa yhtä ohjekirjan mukaan rakennettua 'pentua' vaan nimenomaan yksilöllisiä yksilöitä. Hieman puperteettinenkin ajatus minun mielestäni, että osaisin vastata kysymykseen mistä kaikki maailman pennut nauttivat. Useinmiten käytän apuna koiran päästä löytyviä rauhoituspisteitä, toisinaan korvalehden juoksuttamista kahden sormen välissä, anturoiden painelua... tämä on kyllä todella yksilöllistä. Ja ammeessa käytän rauhoittavaa ääntä epävarmoille ja vilkkaille ehdollistan kääntymis käskyä.

Asian ydin ja vastaukseni syy oli kuitenkin siinä, että halusin tuoda julki myös 'pidä kiinni vaikka kiljuu' näkemyksien rinnalle empaattisemman näkemyksen. Minun moraalini ei anna periksi 'pitää turpaani kiinni', jos julkaistu mielipide oikeuttaa ja näin ehkä nuorempia harrastajia jopa ohjaa käsittelemään koiria enemmän voimalla kuin taidolla ja tunteella.

Tai sitten vain meidän pikku talon alle on piilotettu taikasauva, josta johtuu, että vain meidän talon ikkunoiden takana kurkkii tonttuja, jotka näkevät KAIKEN.

t. Outi, joka toivoo paljon joululahjoja - varsinkin niitä henkisiä ;-)
[> [> [> [> Subject: Re: Toyvillakoira pentu 10 vko ei pidä harjauksesta


Author:
Anne Helin
[ Edit | View ]

Date Posted: 13:19:30 12/02/02 Mon
Author Host/IP: 212.246.94.134

Hei Outi! ...vastauksia "oikeat otteet"

Määrätietoinen, johdonmukainen ja ystävällinen koulutus ja kasvatus on tietenkin kaikille pennuille suotava. Mitään uhkailua tai pakottamista ei toki pidäkään käyttää millekään koiralle, muuten mennään ojasta allikkon. Pennun on voitava luottaa ihmisiin! Kyky rauhoittaa oma koiransa perustuu tähän luottamukseen ja rakkauteen.
Varmat ja rauhalliset otteet pentua hoidettaessa tulevat uudelle pennunomistajalle ajan mukana, pentu kyllä vaistoaa epävarmuuden. Ahkera harjoitteleminen, vähän kerrallaan...

>Koirankäsitelytaito on harjoiteltavissa oleva taito
>Koirankäsittelyharjoituksista yksi antoisimpia on
>koiran viretilan nostaminen ja laskeminen 3-5 minuutin
>jaksoissa sarjana. Suosittelen lämpimästi ja saat
>varmasti yksilöllisen vastauksen kysymykseesi

Pidätkö kursseja aiheesta? Uudet koiranomistajat varmaan hyötyisivät eniten, mutta myös me vanhemmat voimme saada uusia vinkkejä!

>Olit myös kiinnostunut missä vaiheessa käytän karstaa...<

En ottanut kantaa 10 viikkoisen pennun karstaamiseen (en toki itsekään karstaa untuvikkoa), vaan kysyin: "Käytätkö karstaa ennen vai jälkeen pesun (eli kuivauksessa)?"
Pennun turkin saa harjallakin melko kauan takuttomaksi, myös kuivaus käy harjan avulla.

>>Kerropa meillekin, miten saat pennun nautiskelemaan
>>harjauksesta, pesusta, trimmauksesta (kun ei pysy
>>paikallaan hetkeäkään!)
>Hieman puperteettinenkin ajatus minun mielestäni, että
>osaisin vastata kysymykseen

Minä täti-ihminen en mielestäni ole puperteetti-iässä... ajattelin "huumori silmäkulmassa" ihailla ammatti-ihmisen taitoja, kun omat taidot ovat vain reilun kymmenen vuoden kokemuksella yhden koiran kanssa hankittuja. Rauhallinen juttelu ja lauleskelu hoitoja tehdessäni on toiminut meillä, mutta "taikakosketuksesta rauhoituspisteeseen" minulla ei ole mitään kokemusta, sorry. Olis varmaan kurssin paikka!

>Asian ydin ja vastaukseni syy oli kuitenkin siinä,
>että halusin tuoda julki myös 'pidä kiinni vaikka
>kiljuu' näkemyksien rinnalle empaattisemman
>näkemyksen.

"Julkaistu mielipide" tuskin tarkoituksella neuvoi voimankäyttöön. Ainoastaan määrätietoinen ja varma käsittely ystävällisyydellä ja rakkaudella höystettynä kuuluu pennun kasvatukseen. Toivomme varmaan kaikki niitä henkisiä lahjoja meille kaikille koiraihmisille!

Iloista joulun odotusta! Anne&pentu (käävil)
[> [> [> [> [> Subject: Re: Toyvillakoira pentu 10 vko ei pidä harjauksesta


Author:
Outi Tenho
[ Edit | View ]

Date Posted: 15:44:22 12/02/02 Mon
Author Host/IP: 213.28.131.218

Heips Anne!

Vastaanpa, vaikka tuo "taikakosketus"

>on toiminut meillä, mutta "taikakosketuksesta
>rauhoituspisteeseen" minulla ei ole mitään kokemusta,
>sorry. Olis varmaan kurssin paikka!

ärsyttää. Otan potut pottuina, koska sain osuman teiniin sisälläsi.

Ota koiran pää kämmeniesi väliin. Siirrä käsiäsi kiertäen siten, että oikea kätesi on koiran pään päällä sormiesi osoittaessa samaan suuntaan kuin kuono. Paina keskisormenpää koiran silmien välissä olevaan uurteeseen. Tee tämä niin, että näet kokoajan koiran silmät. Silmistä näet, onko otteesi oikea ja piste sopiva.
Mikäli ei, koita jostain muualta. Esim. silmien takaa: Ota taas koiran pää kämmeniesi väliin, mutta nyt sormet vastakkaiseen suuntaa, häntäänpäin, ja ote alempaa kämmenet kuonoa tukien ja paina etusormilla silmien takaa suunnillee konetusrajan kohdalta. Ja jos ei vieläkään silmät lurpota, koita jostain muualta.
On tietysti kohtia, mistä ei pidä painella, esim korvan takaa, mutta eiköhön kalloluiden alueelta löydy.

Iloista etsintää!

t.Outi
[> [> [> [> [> [> Subject: Re: Toyvillakoira pentu ...


Author:
Anne Helin
[ Edit | View ]

Date Posted: 09:48:18 12/03/02 Tue
Author Host/IP: 212.246.94.149

>Vastaanpa, vaikka tuo "taikakosketus"
>ärsyttää. Otan potut pottuina, koska sain osuman
>teiniin sisälläsi.

Ei ollut tarkoitukseni ärsyttää, vaan TODELLA ihailen ammattilaisia, jotka osaavat käsitellä koiria!

Kiitos näistä hyvistä vinkeistä. Kunpa koirakerhot järjestäisivät tällaisia kursseja, menesin heti mukaan! Vanhan koirani kanssa hieroin anturan "taka-monttua", josta se piti. Täytyypä nyt harjoitella tämän elohopean kanssa uusiakin paikkoja pään seudulta...



Forum timezone: GMT+2
VF Version: 3.00b, ConfDB:
Before posting please read our privacy policy.
VoyForums(tm) is a Free Service from Voyager Info-Systems.
Copyright © 1998-2019 Voyager Info-Systems. All Rights Reserved.